Zdravá cizrna

nebo-li římský hrách patří mezi nejkvalitnější luštěniny

E-shop Zdravá výživa

Cizrna beraní

rostlina

VYHLEDÁVÁNÍ

cizrna_hrach_rimsky

Cizrna

Cizrna (Cicer) patří mezi bobovité rostliny, které se nacházejí po celém světě. Luštěniny patří mezi nejdůležitější zemědělské rostliny, už odpradávna se používají jako náhrada masa. Nejznámější je Cizrna beraní, která byla pravděpodobně vyšlechtěna již před 7 000 lety v oblasti Turecka. Jedná se o luštěninu příbuznou hrachu, cizrnu můžete tedy znát i pod názvem římský hrách, je však větší a chutnější než hrách. Cizrna vypadá jako lískový oříšek bez slupky, je i zhruba takové velikosti a i chutí lískový oříšek lehce připomíná.

Proč konzumovat cizrnu

Cizrna je velmi vhodnou potravinou pro lidi žijící v současném uspěchané době. Pomáhá snižovat cholesterol, předcházet zácpě a posilovat nervovou soustavu.

Cizrna obsahuje vysoce kvalitní tuky, které pomáhají při snižování hladiny cholesterolu v krvi. Cizrna neobsahuje žádný cholesterol. Díky těmto vlastnostem se konzumací cizrny dá předcházet arterioskleróze se všemi jejími projevy, včetně infarktu myokardu. Vláknina v cizrně přirozeným způsobem stimuluje peristaltiku střev. Cizrna se doporučuje zvláště těm, kdo trpí stresem a depresí. Cizrna je ideální pro těhotné ženy, protože je bohatá na kyselinu listovou, která chrání plod před vrozenými vadami nervové soustavy. Na stránce Vlastnosti a účinky cizrny si můžete přečíst více.

V oblasti zdravá výživa by vás mohlo dále zajímat:

Jedním z nejhodnotnějších ovocných plodů na naší planetě je kustovnice čínská (goji).

Kuskus je velmi výživný, obsahuje spoustu uhlohydrátů, vlákninu, bílkoviny, vitamíny skupin B, E, vápník, železo a fosfor. Vyzkoušejte kuskus recepty.

Všichni vyznavači zdravého životního stylu určitě znají rakytník řešetlákový, který se využívá pro rakytníkový olej a rakytníkový sirup.

cizrnovy_salat_s_tunakemCizrna recepty

Cizrna recepty

Na těchto webových stránkách vám chceme představit cizrnu, nejen jako bohatý zdroj vitamínů, minerálů, bílkovin a vlákniny, ale rádi bychom vás také inspirovali  k tomu, abyste sami doma vyzkoušeli jak chutná cizrna. Možná nevíte, jak postupovat, proto zde předkládáme některé "cizrna recepty". Pokud máte nějaký svůj oblíbený recept na přípravu cizrny, se kterým byste se rádi pochlubili, napište nám.

Dlouholetý maloobchodní i velkoobchodní prodej směsí koření Praha. V sortimentu koření jako bazalka, libeček, majoránka, oregáno.

Kde nakupovat cizrnu?

Kvalitní cizrnu si můžete objednat přímo z pohodlí vašeho domova např. v e-shopu Zdravá výživa Hronov.